Site İçi ve Dışı Önemli SEO Kuralları

seo-kurallari

SEO kuralları nedir sorusuna kısaca ”Arama motorları tarafından en doğru sonuçların listelenebilmesi için ortaya konulan ve uyulması zorunlu olan yasalardır.” şeklinde cevap verebiliriz. Bilindiği üzere dünya genelinde 150 milyarın üzerinde aktif web sitesi bulunmaktadır google, yandex, bing, yahoo ve benzeri arama motorları yapılan aramalarda doğru web sitelerinin listelenebilmesi adına bazı temel SEO kuralları ortaya koymuştur mutlaka uyulması gereken bu kurallar dikkate alınmadan hazırlanan web siteleri arama motorları tarafından dikkate alınmamakta yada cezalandırılmaktadır. SEOBilgileri.com olarak mutlaka uyulması gereken ve SEO çalışmalarında başarılı olmanızı sağlayacak en önemli SEO kuralları nelerdir sizler için kısaca açıklayacağız.

1-Tasarım ve Kodlama

Hatalı tasarlanan sayfalar arama motoru botları tarafından zararlı içeriğe sahip olarak algılanabilir ve arama sonuçlarında listelenmez bu sebeple site kodlamasının mutlaka eksiksiz ve doğru olarak yapılmış olması gererkmektedir.

2-Site İçeriği

Site içeriğinizin özgün olması ve ziyaretçilere fayda sağlamayı hedeflemesi SEO açısından oldukça önemlidir farklı sitelerinden kopyalanarak yayınlanan içerikler sitenizin arama motorları tarafından cezalandırılmasına sebep olacaktır.

3-Sayfa Başlığı

Sayfa başlıklarının sayfa içeriği ile ilgili olması ve hedef anahtar kelimeleri içermesi SEO açısından oldukça önemlidir SEO uyumlu bir sayfa başlığının 70 karakterden az olması ve çok fazla anahtar kelime tekrarı içermemesi gerekmektedir.

4-Site Hızı

Site hızı arama sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir geç açılan sayfalar arama motoru botları tarafından dikkate alınmayabilir bu sebeple site tasarımı, görsellerin boyutları ve kullanılan host çok dikkatli seçilmelidir.

5-Backlink Kalitesi

Sitenizle aynı içerikte yayın yapan sitelerden ve arama motorlarının değer verdiği geniş kitlelere hitab eden sosyal medya, video, haber ve benzeri sitelerden referans olarak yönlendirilen doğal backlinkler sitenizin arama motoru performansına çok büyük katkı sağlayacaktır.

6-Doğal Olmayan Yöntemler

Kopya içerik kullanımı, doğal olmayan backlinkler, gizli yönlendirmeler, gizli metin ve anahtar kelime kullanımı, program yada botlar üzerinden gelen ziyaretçiler ve benzeri spam yöntemlerin kullanımı sitenizin arama motorları tarafından cezalandırılmasına sebep olacaktır.