Google Cezaları ve Kurtulma Yolları

google-cezalari
Google milyarlarca web sitesi içerisinde en doğru sonuçları listeleyebilmek için sürekli algoritma değiştirmekte ve belirlediği özelliklere uymayan web sitelerine yaptırım uygulamaktadır. SEOBilgileri.com olarak en sık karşılaşılan google cezalarını, nedenlerini ve bu cezalardan kurtulma yollarını kısaca açıklamaya çalışacağız.

Filtre

Kopya içerikler ve aynı türde içeriklerin çok fazla tekrarlanması sonucu karşılaşılan google cezasıdır bu cezaya yakalanan sitelerin bazı sayfaları arama sonuçlarından çıkarılır cezadan kurtulmanın yolu kopya ve tekrar eden içerikleri silmektir.

Sandbox

Kalitesiz sitelerden çok sayıda ve aynı türde backlink alan yeni sitelere uygulanan cezadır ve google cezaları içerisinde kurtulması en zor olanlardandır bu cezaya yakalanan sitelerin bazı sayfaları yada tamamı arama sonuçlarında kaybolur cezadan kurtulmanın yolu kalitesiz linkleri temizlemektir.

Bomb Cezası

Hedef kelime üzerinden çok sayıda backlink alınması sonucunda karşılaşılan google cezasıdır bu cezaya yakalanan siteler hedef kelime aramalarında geriye düşerler cezadan kurtulmanın yolu ilgili hedef kelimeler için verilen linkleri ve hedef kelime için alınan backlinkleri azaltmaktır.

Cloaking

Yeterli içeriğe sahip olmadığı halde sürekli SEO çalışması yaparak arama motorlarında yükselmeye çalışan sitelere verilen google cezasıdır bu cezaya yakalanan siteler arama sonuçlarında sürekli olarak geriye giderler cezadan kurtulmanın yolu ilgili sayfalara kaliteli ve özgün içerik girmektir.

-Sıra Cezası

Eksi sıra cezası site içi SEO optimizasyonuna önem verilmemesi yada yanlış site içi optimizasyon yapılması sonucu karşılaşılan google cezasıdır bu cezaya yakalanan siteler arama sonuçlarında -10 ila -1000 sıra arasında geriye düşebilirler cezadan kurtulmanın yolu site içi SEO optimizasyonunu doğru olarak yapmaktır.