Detaylı Anahtar Kelime Araştırması

anahtar-kelime-arastirmasi

Hedef anahtar kelime aramalarında üst sıralarda olmak SEO çalışmalarının temel amaçları arasındadır ancak bir kaç anahtar kelimede üst sırada olmak başarı olarak görülmemeli ve mutlaka alternatif anahtar kelimeler üzerinde durulmalıdır çünkü kullanıcıların çoğu aynı konuları araştırmak için farklı anahtar kelimeler üzerinden arama yapmaktadır şimdi anahtar kelime araştırması yaparken faydalanabileceğiniz en önemli araç olan google anahtar kelime planlayıcının nasıl kullanıldığını maddeler halinde anlatalım.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır

1 – Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilmek için öncelikle http://adwords.google.com/KeywordPlanner adresinde AdWords hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir Adwords hesabınız yoksa ilgili sayfada bulunan ”Hesap Oluşturun” bağlantısına tıklayarak ücretsiz olarak hesap oluşturabilirsiniz.

2 – Adwords hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüden Araçlar ve Analiz > Anahtar Kelime Planlayıcı seçeneğini seçin.

3 – Açılan ekranda ”Anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın” seçeneğini seçin ve sayfanın altındaki ”Fikir al” butonuna basın.

4 – Açılan ekranda ”Anahtar kelime fikirleri” sekmesine tıklayın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra hangi kelime aramalarında hangi alternatif anahtar kelimelerin kaç kez arandığını ve anahtar kelimelerin arama sonuçları ile ilgili istatistiksel verileri öğrenebilir bu doğrultuda yeni içerikler üretebilir yada yeni anahtar kelime stratejileri geliştirebilirsiniz.